Porównanie

Materac przeciwodleżynowy ranking i opinie

Materac przeciwodleżynowy kupuje się zwykle w pośpiechu, gdy bliska osoba po udarze, operacji albo w zaawansowanej chorobie zaczyna spędzać w łóżku większość doby, a na skórze w okolicy kości krzyżowej lub pięt pojawiają się zaczerwienienia. Przy wyborze liczą się przede wszystkim konstrukcja (rurowa, bąbelkowa albo piankowa), dopuszczalna masa ciała, wymiar dopasowany do łóżka i to, jaką część ceny pokryje refundacja NFZ. Ranking poniżej porównuje materace antyodleżynowe dostępne w polskich sklepach medycznych właśnie według tych kryteriów.

6 produktów w porównaniu
11.10.2026 Zaktualizowano
Ina Zaktualizowano 11 października 2026
Materac przeciwodleżynowy ranking i opinie: jaki wybrać?

Ranking

Materac przeciwodleżynowy: zwycięzca testu w szczegółach

Timago TGR-Y MR 001-3
Timago TGR-Y MR 001-3Timago TGR-Y MR 001-3Timago TGR-Y MR 001-3
Zwycięzca rankingu

Timago TGR-Y MR 001-3

Dla osoby, która leży w łóżku przez całą dobę, ten rurowy materac ma najpełniejsze wyposażenie w zestawieniu. Timago przeznacza go do zapobiegania odleżynom i ograniczania ich występowania u osób leżących. Wygrywa połączeniem najwyższej w rankingu nośności 150 kg, pełnego wymiaru 90x200, mikrowentylacji, zaworu CPR i 24 miesięcy gwarancji.

W sklepie medycznym kosztuje 659 zł razem z zapasową komorą i paroprzepuszczalnym pokrowcem, a z e-zleceniem NFZ pokrywa z tego 280 zł.

Zalety
  • Układ trójprzepływowy i mikrowentylacja
  • Obciążenie do 150 kg, najwyższe w zestawieniu
  • Zawór CPR i zapasowa komora
  • Pełny wymiar 90x200
Wady
  • Cena wyraźnie powyżej limitu NFZ
  • Stopień odleżyn nieokreślony przez producenta
Więcej danych produktu
Materiał
Poprzeczne komory z PCV w układzie trójprzepływowym, mikrootwory 0,2 mm. Paroprzepuszczalny pokrowiec. Pompa zmiennociśnieniowa 50 do 110 mmHg.
Wysokość
11 cm
Rozmiary
90x200
6,8/10 Zadowalający
od 659 zł
Do oferty → Pełny test
  • Gwarancja: 2 lata
  • Twardość: Regulowana
Armedical AR-950
Armedical AR-950Armedical AR-950Armedical AR-950
Najlepsza wartość

Armedical AR-950

Kto chce zmieścić się w refundacji i nie dopłacać ponad udział własny, ma tu najprostszą drogę. Ten rurowy materac kosztuje 400 zł, tyle, ile wynosi limit NFZ dla konstrukcji rurowej, więc z e-zleceniem płaci się tylko 30%, czyli 120 zł. W zestawie jest 20 komór o wysokości 10 cm, zapinany pokrowiec i pompa z płynną regulacją ciśnienia, a nośność wynosi 140 kg.

Zalety
  • Cena mieści się w limicie NFZ
  • 20 komór o wysokości 10 cm
  • Zapinany pokrowiec w zestawie
  • Płynna regulacja ciśnienia 40 do 110 mmHg
Wady
  • Szerokość 86 cm zamiast 90 cm
  • Producent nie podaje okresu gwarancji
Więcej danych produktu
Materiał
20 komór rurowych z nylonu i PVC, dodatkowy pokrowiec zapinany na klipsy. Pompa zmiennociśnieniowa 40 do 110 mmHg.
Wysokość
10 cm
Rozmiary
86x200
6,7/10 Zadowalający
od 400 zł
Do oferty → Pełny test
  • Twardość: Regulowana
Reha Fund BioFlote 4000
Reha Fund BioFlote 4000Reha Fund BioFlote 4000Reha Fund BioFlote 4000
Najlepszy w średniej cenie

Reha Fund BioFlote 4000

Za 535 zł ten materac daje prawie to samo wyposażenie co zwycięzca, a więc mikrowentylację komór, zawór CPR i zapasową komorę, a do tego pompę o wydajności 8 l/min i statyczną strefę pod głową. Słabsze strony to nośność do 140 kg i długość 190 cm, więc przed zamówieniem trzeba zmierzyć łóżko.

Zalety
  • Mikrowentylacja komór
  • Zawór CPR i statyczna strefa pod głową
  • Wydajna pompa, 8 l/min
  • Komora zapasowa w zestawie
Wady
  • Długość tylko 190 cm
  • Przeciwwskazany przy urazie rdzenia kręgowego
Więcej danych produktu
Materiał
17 komór powietrznych z nylonu i polichlorku winylu, mikrowentylacja, zawór CPR, pokrowiec. Pompa 40 do 100 mmHg, 8 l/min.
Wysokość
11 cm
Rozmiary
88x190
6,6/10 Zadowalający
od 535 zł
Do oferty → Pełny test
  • Twardość: Regulowana
Revita Model 300
Revita Model 300Revita Model 300Revita Model 300
Wybór premium

Revita Model 300

Revita jako jedyna w zestawieniu wskazuje swój materac do terapii odleżyn do III stopnia, a komory z medycznego poliuretanu wymienia się pojedynczo, zamiast kupować nowy podkład. To wyrób polskiego producenta z Mścic, z pokrowcem membraMED na zamkach i dnem z Cordury.

Cennik Revity podaje 1 893 zł za sam materac bez pompy, a gotowe zestawy z pompą kosztują w sklepach medycznych od około 3400 zł. Producent przewiduje go do wieloletniego użytkowania, a awaria jednej komory nie oznacza wymiany całego materaca, dlatego ten wydatek ma sens przy opiece liczonej w latach.

Zalety
  • Wymienne komory z medycznego poliuretanu
  • Producent wskazuje terapię do III stopnia
  • Pokrowiec membraMED na dwóch zamkach
  • Produkcja w Polsce
Wady
  • Pompa w osobnej cenie
  • Skuteczność podana do BMI 30
Więcej danych produktu
Materiał
18 wymiennych komór z medycznego PU, stalowe nity, dno ze wzmocnionej Cordury, pokrowiec membraMED. Wymaga materaca spodniego i pompy.
Wysokość
11 cm
Rozmiary
85x195
Kraj produkcji
Polska
6,6/10 Zadowalający
od 1 893 zł
Do oferty → Pełny test
  • Twardość: Regulowana
Systam Viscoflex P161M
Systam Viscoflex P161MSystam Viscoflex P161MSystam Viscoflex P161M
Najlepszy bez pompy i prądu

Systam Viscoflex P161M

Nie każdy pacjent potrzebuje pompy. Systam kieruje ten piankowy materac do profilaktyki przy średnim i wysokim ryzyku, u osób, które w dzień wstają, ale w łóżku spędzają ponad 15 godzin. Pianka wiskoelastyczna 80 kg/m³ leży na anatomicznym wkładzie HR, a monoblok zgina się razem z leżem łóżka rehabilitacyjnego, także przy podniesionym oparciu i kolanach.

W rozmiarze 90x200 jest przewidziany dla osób do 130 kg, kosztuje 1 386 zł i jako materac piankowy nie podlega refundacji NFZ.

Zalety
  • Działa bez pompy, prądu i hałasu
  • Wkład HR wyprofilowany pod kość krzyżową
  • Pasuje do łóżek z łamanym leżem
  • Rozmiary od 70x200 do 140x200
Wady
  • Brak refundacji NFZ
  • Przy leczeniu odleżyn wymaga dodatkowego odciążenia
Więcej danych produktu
Materiał
Monoblok z formowanej pianki wiskoelastycznej 80 kg/m³ z anatomicznym wkładem z pianki wysokoelastycznej HR 40 kg/m³. Pokrowiec Polymaille z powłoką poliuretanową, nieprzemakalny i paroprzepuszczalny.
Wysokość
14 cm
Rozmiary
70x200, 80x200, 90x190, 90x200, 90x220, 100x200, 110x200, 120x200, 140x200
Kraj produkcji
Francja
6,5/10 Zadowalający
od 1 386 zł
Do oferty → Pełny test
  • Twardość: Średnia
Armedical AR-920
Armedical AR-920Armedical AR-920Armedical AR-920
Polecany do krótkiej profilaktyki

Armedical AR-920

Najtańszy zestaw w rankingu kosztuje 145 zł. Polecamy go do profilaktyki u osób, które w ciągu dnia wstają z łóżka, a przy krótszej opiece po szpitalu po konsultacji z pielęgniarką. Pompa zamyka pełny cykl w 6 minut i wisi na hakach przy łóżku, a nośność wynosi 135 kg. Jeśli pacjent spełnia warunki refundacji, dopłaca 30% ceny, bo zestaw jest tańszy od limitu NFZ dla materacy bąbelkowych, ale dofinansowanie przysługuje tylko raz na 3 lata.

Zalety
  • Najniższa cena w zestawieniu
  • Krótki cykl pompy, 6 minut
  • Pompa zawieszana na hakach
  • Zestaw naprawczy w opakowaniu
Wady
  • Tylko 7 cm wysokości
  • Mniejsza nośność niż modele rurowe
Więcej danych produktu
Materiał
Bąbelkowy podkład pneumatyczny w dwóch sekcjach. Kompresor zmiennociśnieniowy z płynną regulacją 40 do 100 mmHg.
Wysokość
7 cm
Rozmiary
90x200
6,0/10 Zadowalający
od 145 zł
Do oferty → Pełny test
  • Twardość: Regulowana

Poradnik zakupowy

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

„Przy osobie, która leży całą dobę, w pierwszej kolejności warto sprawdzić dopuszczalną masę ciała i długość materaca, a dopiero potem porównywać dodatki. Limit NFZ dla materaca rurowego jest wyższy niż dla bąbelkowego, więc różnica w dopłacie bywa mniejsza, niż sugerują ceny na półce.”

Jaki materac przeciwodleżynowy wybrać, rurowy czy bąbelkowy?

Materac bąbelkowy to cienka mata, zwykle o wysokości 6,5–7 cm, złożona z wielu małych komór napełnianych na zmianę w dwóch sekcjach. Jest lekki, tani i łatwo go rozłożyć na zwykłym materacu. Producenci kierują takie maty głównie do profilaktyki i krótszej opieki. Timago opisuje swój model bąbelkowy jako przeznaczony do leczenia odleżyn najwyżej I stopnia, a Reha Fund przedstawia BioFlote 2000 jako rozwiązanie na krótkoterminową opiekę.

Materac rurowy ma poprzeczne komory o wysokości 10–11 cm i wydajniejszą pompę. To konstrukcja przewidziana do długotrwałego leżenia, a w droższych modelach także do wspomagania leczenia istniejących odleżyn. Jeśli bliska osoba będzie leżeć w łóżku większość doby przez kolejne miesiące, zwykle lepiej od razu kupić materac rurowy. Trzecią drogą jest materac piankowy bez pompy, przeznaczony głównie do profilaktyki u osób, które część dnia spędzają poza łóżkiem. Przy istniejącej ranie o rodzaju materaca najlepiej zdecydować razem z lekarzem lub pielęgniarką. Tak samo przy urazie kręgosłupa, bo część producentów, np. Reha Fund, wymienia uraz rdzenia kręgowego wśród przeciwwskazań do materaca zmiennociśnieniowego.

Ile dopłaca się do materaca z refundacją NFZ

NFZ dofinansowuje materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy z pompą (kod S.04.01), a materace piankowe są z tej pozycji wyłączone. Zasady określa rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, a najważniejsze kwoty zebraliśmy w tabeli.

Konstrukcja Limit NFZ Udział własny pacjenta Jak często
Bąbelkowa 250 zł 30% limitu (lub ceny, jeśli jest niższa) Raz na 3 lata
Rurowa 400 zł 30% limitu (lub ceny, jeśli jest niższa) Raz na 3 lata

Pacjent pokrywa 30% limitu oraz całą kwotę, o którą cena przekracza limit, a gdy materac jest tańszy od limitu, 30% liczy się od ceny. Przy materacu rurowym za 600 zł dopłata wynosi więc 120 zł udziału własnego i 200 zł nadwyżki, razem 320 zł. Według rozporządzenia materac przysługuje osobom z paraplegią, tetraplegią lub inną trwałą chorobą wymagającą stałego przebywania w łóżku. NFZ przypomina, że zlecenie realizuje się w punkcie, który ma umowę z funduszem.

Wymiar, nośność i podłoże

Nakładki pneumatyczne kładzie się na zwykły materac łóżka, a wyłogi lub zakładki wsuwa pod niego, żeby mata nie przesuwała się przy zmianie pozycji. Revita zaleca pod swoje modele materac piankowy. Jeśli dotychczasowy materac jest zapadnięty, lepiej go najpierw wymienić, a proste modele piankowe w tym wymiarze opisujemy w rankingu materacy 90x200.

Przed zakupem warto zmierzyć leże. Część popularnych modeli ma tylko 190 cm długości albo 85–88 cm szerokości, co na łóżku 90x200 zostawia wolne miejsce przy stopach lub przy krawędzi. Dopuszczalną masę ciała lepiej wybierać z zapasem, a w tym rankingu wynosi od 130 kg (Systam) do 150 kg (Timago).

Wersalka i kanapa to trudniejsze podłoże. Wyłogów nie da się wsunąć pod siedzisko tak pewnie jak pod materac, a łączenie i różnica wysokości między częściami wersalki wyczuwalne są przez cienką matę bąbelkową. Przy dłuższej opiece wygodniejsze dla pacjenta i opiekuna jest łóżko rehabilitacyjne z równym materacem, na którym położy się nakładkę pneumatyczną albo materac piankowy.

Metodologia

Jak oceniamy

W naszym teście materacy przeciwodleżynowych każdy model oceniamy najpierw według przeznaczenia, które podaje producent. Liczy się, czy materac służy tylko profilaktyce, czy także wspomaganiu leczenia odleżyn, i do którego stopnia. Obok tego sprawdzamy dopuszczalną masę pacjenta, zakres ciśnienia pompy, wysokość komór i wymiar po napompowaniu, bo zbyt krótka lub wąska nakładka zostawia na łóżku wolne miejsce.

Punkty dodatkowe dostają rozwiązania, które ułatwiają codzienną opiekę, np. zawór CPR do szybkiego opróżnienia, mikrowentylacja, zapasowa komora i zmywalny pokrowiec. Ocena końcowa składa się z czterech części.

  • komfort i odciążenie (30%), oceniane po rodzaju i wysokości komór, cyklu pracy i pokrowcu,
  • podparcie i nośność (25%), z dopuszczalną masą ciała i stabilnością na łóżku,
  • mikroklimat (15%), zależny od mikrowentylacji i paroprzepuszczalności,
  • wartość (30%), liczona z ceny w polskim sklepie medycznym i dopłaty po refundacji NFZ.

Dane techniczne pochodzą z kart produktów i instrukcji producentów, a ceny i dostępność sprawdziliśmy sami w polskich sklepach medycznych w październiku 2026 roku. Modele, których nie dało się kupić od ręki, pominęliśmy. Zasady refundacji opisujemy według rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (tekst jednolity Dz.U. 2025 poz. 1038).

Szybki przegląd

Wszystkie produkty w porównaniu

Wszystkie Materace
# Produkt Polecany dla Materiał Twardość Gwarancja Ocena Cena
1 Timago Timago TGR-Y MR 001-3 Najlepszy wszechstronny wybór Poprzeczne komory z PCV w układzie trójprzepływowym, mikrootwory 0,2 mm. Paroprzepuszczalny pokrowiec. Pompa zmiennociśnieniowa 50 do 110 mmHg. Regulowana 2 lata 6,8 od 659 zł Oferta
2 Armedical Armedical AR-950 Najlepszy w limicie NFZ 20 komór rurowych z nylonu i PVC, dodatkowy pokrowiec zapinany na klipsy. Pompa zmiennociśnieniowa 40 do 110 mmHg. Regulowana – 6,7 od 400 zł Oferta
3 Reha Fund Reha Fund BioFlote 4000 Najlepszy w średniej cenie 17 komór powietrznych z nylonu i polichlorku winylu, mikrowentylacja, zawór CPR, pokrowiec. Pompa 40 do 100 mmHg, 8 l/min. Regulowana – 6,6 od 535 zł Oferta
4 Revita Revita Model 300 Najlepszy na lata użytkowania 18 wymiennych komór z medycznego PU, stalowe nity, dno ze wzmocnionej Cordury, pokrowiec membraMED. Wymaga materaca spodniego i pompy. Regulowana – 6,6 od 1 893 zł Oferta
5 Systam Systam Viscoflex P161M Najlepszy bez pompy i prądu Monoblok z formowanej pianki wiskoelastycznej 80 kg/m³ z anatomicznym wkładem z pianki wysokoelastycznej HR 40 kg/m³. Pokrowiec Polymaille z powłoką poliuretanową, nieprzemakalny i paroprzepuszczalny. Średnia – 6,5 od 1 386 zł Oferta
6 Armedical Armedical AR-920 Polecany do krótkiej profilaktyki Bąbelkowy podkład pneumatyczny w dwóch sekcjach. Kompresor zmiennociśnieniowy z płynną regulacją 40 do 100 mmHg. Regulowana – 6,0 od 145 zł Oferta

FAQ

Częste pytania

Czy materac przeciwodleżynowy jest refundowany przez NFZ?

Tak. NFZ dofinansowuje zmiennociśnieniowy materac z pompą do limitu 250 zł przy konstrukcji bąbelkowej i 400 zł przy rurowej, a pacjent dopłaca 30% limitu (albo 30% ceny, jeśli jest niższa od limitu) oraz kwotę ponad limit. Z refundacji można skorzystać raz na 3 lata.

Kto może wystawić zlecenie na materac przeciwodleżynowy?

Zlecenie wystawia m.in. lekarz POZ, pielęgniarka lub położna, fizjoterapeuta, lekarz opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz specjaliści, np. rehabilitacji medycznej, neurologii czy geriatrii.

Ile kosztuje materac przeciwodleżynowy?

W polskich sklepach medycznych zestaw bąbelkowy z pompą kosztuje od około 125 zł, materace rurowe najczęściej od 400 do 700 zł, a systemy z poliuretanu z pompą ponad 3000 zł. Piankowe materace przeciwodleżynowe kosztują zwykle od kilkuset do około 1400 zł.

Czy materac przeciwodleżynowy można położyć na wersalkę?

Można, ale na krótko, bo maty nie da się pewnie zamocować pod siedziskiem, a szczelina między częściami wersalki daje się odczuć przez cienki podkład. Przy dłuższej opiece nakładka sprawdza się lepiej na łóżku z równym materacem.

Co położyć na materac przeciwodleżynowy?

Wystarczy dobrze naciągnięte prześcieradło, tak przewiduje m.in. Armedical w opisie swoich materacy. Pokrowiec warto wybierać zmywalny i paroprzepuszczalny, bo przy poceniu się i nietrzymaniu moczu łatwiej wtedy utrzymać czystość.

Czy materac z refundacją NFZ można zamówić przez internet?

Tak, rozporządzenie pozwala wydać materac z kodem S.04.01 drogą wysyłkową, jeśli sklep ma umowę z NFZ. Do realizacji e-zlecenia sklep prosi o PESEL lub numer zlecenia oraz czterocyfrowy kod.

Więcej porównań

Materace w porównaniu

Wszystkie porównania Materace

Porównane produkty: 5 Ranking · Zaktualizowano 11.10.2026

Materac 200x220 ranking i opinie

Materac 200x220 wybierają głównie wysokie osoby, którym standardowe 200 cm długości nie wystarcza, często razem z partnerem, bo przy szerokości 200 cm każde z nich ma …

Porównane produkty: 8 Ranking · Zaktualizowano 11.10.2026

Materac 120x200 ranking i opinie

Materac 120x200 trafia zwykle do łóżka półtoraosobowego, w którym śpi jedna osoba szukająca więcej swobody niż na 90 cm, nastolatek albo goście, czasem we dwoje. Zanim …

Porównane produkty: 10 Ranking · Zaktualizowano 01.10.2026

Materace IKEA ranking i opinie

Materac IKEA kupuje się zwykle razem z łóżkiem, po kilku minutach leżenia na ekspozycji w sklepie, a skandynawskie nazwy modeli niewiele mówią o tym, co jest …

Porównane produkty: 7 Ranking · Zaktualizowano 01.10.2026

Materac piankowy ranking i opinie

Pod hasłem „materac piankowy” sklepy sprzedają bardzo różne konstrukcje: prostą gąbkę poliuretanową, sprężystą piankę wysokoelastyczną HR i otulającą piankę termoelastyczną. O trwałości materaca z pianki i …

Porównane produkty: 8 Ranking · Zaktualizowano 01.10.2026

Materac 90x200 ranking i opinie

Materac 90x200 kupuje się zwykle do łóżka jednoosobowego, do pokoju nastolatka albo do pokoju gościnnego, a przy tej szerokości o wygodzie przesądza twardość dobrana do wagi …